Международният фестивал за кино и литература "Синелибри" трябва да се състои в повече градове в България. Това каза художественият ръководител на киноклуб "Група Русефилм" Пламен Личев в Русе по време на представянето на новия брой на списание "Синелибри" на 10".
Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.
Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор.
Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал
Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.
Четиримата китайски автори, участници в
Изложба живопис на Венера Константинова се открива на 15 октомври в столичната галерия „Пагане“.
Серията е озаглавена „Есенна соната“ и може да бъде разгледана до 10 ноември, съобщават организаторите.
Венера Константинова е завършила Художествената академия, специалност „Стенопис“ при проф. М. Гановски. Секретар на секция „Монументални изкуства“ към СБХ. Работи в областта на витража, стенописта и маслената живопис.
/ВСР
Новата българска куклена постановка „Кой ме гъделичка?“ ще „оживее“ за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев – Жоро“ в Ямбол.
Пиесата на Румен Николов ще бъде поставена под режисурата на Евелина Кьосовска.
Премиерата ще е в началото на ноември, съобщи на пресконференция директорът на театъра Елена Дойчева.
„Кой ме гъделичка“ пренася в два фантастични свята с приключенията на „гъделчетата“ и „прахундерчетата“. Първите карат хората да се усмихват и да бъдат щастливи, а вторите искат всичко да е мрачно, сиво, скучно и мрънкащо, разказа режисьорът Евелина Кьосовска, повдигайки леко завесите на спектакъла в аванс.
„Това са и най-крайните състояния, които ние като хора изпитваме. Идеята на спектакъла е да припомним на децата, а може би и техните родител
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската опера, съобщават от трупата.
Участват Весела Делчева (Барбарина), Калин Душков (Ренцо), Рада Тотева (Смералдина), Николай Павлов (Труфалдино), Георги Джанов (Тарталя), Александър Георгиев (Панталоне), Николай Петров (Магьосникът), Елена Стоянова (Зелената птица), Жаклин Драганова (Статуя) и Александрина Дрангажова (Статуя).
„Има мечти, които са във видимия взор на всеки човек, а има и такива, които са толкова далече скрити в светлината, че никой не може и да си помисли за тях. Да напиша
По думите му идеята за фестивала е много хубава. "Бих желал да излезе от досегашната си рамка и да бъде в още повече големи градове, като визирам и Русе, защото тук има достатъчно публика, която би харесала такъв род филми", обясни Личев.
Той разясни и дейността на киноклуб "Група Русефилм", който е към възрожденско читалище "Зора 1866 г." в Русе.
"Група Русефилм" е наследник на киноклубовете към Младежкия дом, към Клуба на дейците на културата и Профсъюзен дом на културата в Русе, вдъхновени от Георги Киряков през 70-те години на миналия век в Русе. Основател и първи председател на "Група Русефилм" е инж. Владимир Илиев. Още като студент той участва в Централния студентски киноклуб. През 1980 г. клубът, ръководен от Владимир Илиев, създава първия в Русе фестивал на анимационния филм "Аниматрик". Пак по негова идея през 1993 г. е създадена Федерация за алтернативно кино със седалище Русе, чийто пръв председател е той", обясни Личев.
Той каза още, че през 2005 г. киноклуб "Група Русефилм" е бил домакин на международния кинофестивал "Дунав — реката на Европа", а през 2012 г. - на кинофестивал и световен конгрес на международната организация на непрофесионалното и алтернативно кино УНИКА.
"Група Русефилм" е водещ сред колегите си в страната, като многобройните национални и международни филмови награди говорят за класата на клуба", обясни Личев, който го ръководи от 2021 година.
„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката.
Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.
Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на
Осем художници от страната и местни майстори на четката ще се включат в тазгодишното издание на Националния пленер по живопис, който се провежда в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – 8 септември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Авторите, които са приели поканата, са: Васил Тенев, Илияна Минкова, Ивелина Иванова, Анатолий Станкулов, Тоска Запрянова-Николовa, Атанаска Димова, Неделчо Кучков и Луиза Китар.
Творческият форум се организирана в партньорство с Художествена галерия „Хасково“ и Сдружение „Дружество на Хасковските художници“ (ДХХ). Тази година той е под надслов „С Хасково в сърцето” .
Пленерът ще се проведе в хотелски комплекс на едно от любимите места за жителите на града - лесопарк „Кенана“ от 28 август до 1 септември. След приключването му по традиция картините щ
Актрисата и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет се завръща на лондонска театрална сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов, съобщи "Варайъти".
Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в лондонския театър "Барбикан" от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г.
Освен Кейт Бланшет актьорският състав на новата постановка на "Чайка" включва Том Бърк, с когото актрисата наскоро работи над предстоящия трилър "Black Bag" на режисьора Стивън Содърбърг.
Преди две години в друга постановка на "Чайка" на театралната сцена в Лондон участва актрисата Емилия Кларк, прочула се с ролята си в хитовия сериал "Игра на тронове".
Кейт Бланшет за последно е играла на лондонска сцена в постановка на When We Have Sufficiently Tortured Each Other на Националния театър през 2019 г., непосредствено преди
Разнообразна съпътстваща програма ще има кинофестивалът за операторско майсторство „Златното око“ в Попово, който се провежда в памет на именития български оператор Димо Коларов.
В XII-ото издание, което ще се разгърне от 15 до 19 октомври, ще бъдат представени общо 31 филма, които ще се конкурират за гласовете на журито. Други пет са отпаднали след предварителната селекция, каза Петя Габровска, член на организационния комитет за провеждането на форума.
Организаторите информират, че фестивалът ще бъде в Дома на културата „Димо Коларов“ и всички кинолюбители ще могат да гледат безплатно най-новите български филми, снимани през последните две години.
Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на Фестивала за операторско майсторство е да създаде св
Ценността на Витоша за София е огромна, каза председателят на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков при откриването на изложбата по повод 90 години от обявяване на планината за природен парк. Експозицията е озаглавена „Метаморфози“.
Неслучайно Витоша присъства в герба на София, посочи ахр. Диков. Утре се навършват 90 години от обявяването на Витоша за природен парк.
Настоящето на Витоша не е особено добро и искахме да отбележим тази годишнина като стъпка към поставяне на въпроса към по-широка основа. Подготвяме конференция на 2 декември, на която ще се опитаме да разгледаме от всички страни проблемите и начините, по които може да се решат. Проблемите са доста, а се говори за тях частично и решения не забелязваме, каза ахр. Диков.
Според него първа стъпка трябва да бъде анализ на наличното състояние, кои са причините за това, че Вито
Той добави, че в обектива на русенските творци попадат различни теми - от злободневните през хумористичните до историческите събития и личности.
"Една продължителна линия на творчество е поредицата "Ах, тези русенци!", като вече са създадени 34 кратки тематични филма. Сред тях са "Пазители на времето" - за русенци, които са подели инициативата за възраждането на градските часовници, "Обект 889" - за изграждането на Дунав мост, а филмът "Родина - хорът на Русе" е носител и на награда от Министерството на културата", обясни Личев.